See -imo on Wiktionary
{
"etymology_text": "The -i- by analogy with -in nouns.",
"forms": [
{
"form": "-imö",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-imo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "imö"
},
"expansion": "imO",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "linguistic notation",
"14": "-imO",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-imö",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-imo (front vowel harmony variant -imö, linguistic notation -imO)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"var": "imö"
},
"expansion": "-imo (front vowel harmony variant -imö, linguistic notation -imO)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-imo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "-mo"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of -mo"
],
"id": "en--imo-fi-suffix--6wlWNmd",
"links": [
[
"-mo",
"-mo#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"morpheme"
]
}
],
"word": "-imo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "io",
"2": "mis-idn",
"3": "-im"
},
"expansion": "Idiom Neutral -im",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "io",
"2": "fr",
"3": "-ième"
},
"expansion": "French -ième",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "io",
"2": "it",
"3": "-imo"
},
"expansion": "Italian -imo",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "io",
"2": "es",
"3": "-imo"
},
"expansion": "Spanish -imo",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "",
"2": "-ième",
"3": "",
"4": "-imo",
"5": "",
"6": "-imo",
"idn": "-im"
},
"expansion": "Borrowed from Idiom Neutral -im, French -ième, Italian -imo, Spanish -imo.",
"name": "io-bor"
},
{
"args": {
"1": "1219",
"p": "68",
"vol": "7"
},
"expansion": "Decision no. 1219, Progreso VII.",
"name": "progreso"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Idiom Neutral -im, French -ième, Italian -imo, Spanish -imo. Compare -esma from the same source. Decision no. 1219, Progreso VII.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "io",
"2": "suffix",
"cat2": "noun-forming suffixes",
"cat3": ""
},
"expansion": "-imo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "n"
},
"expansion": "-imo",
"name": "io-suffix"
}
],
"lang": "Ido",
"lang_code": "io",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ido entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ido terms approved in Progreso VII",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"text": "quar (“four”) + -imo → quarimo (“a quarter, a fourth”)",
"type": "example"
},
{
"text": "du (“two”) + -imo → duimo (“a half”)",
"type": "example"
},
{
"text": "cent (“hundred”) + -imo → centimo (“a hundredth part”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"used to form fractions"
],
"id": "en--imo-io-suffix-hmclgVED",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-imo"
}
{
"forms": [
{
"form": "-imos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "-imo m (noun-forming suffix, plural -imos)",
"name": "pt-noun"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"id": "en--imo-pt-suffix-47DEQpj8",
"tags": [
"masculine",
"morpheme",
"no-gloss"
]
}
],
"word": "-imo"
}
{
"etymology_text": "The -i- by analogy with -in nouns.",
"forms": [
{
"form": "-imö",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-imo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-imottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-imoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-imoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "imö"
},
"expansion": "imO",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "linguistic notation",
"14": "-imO",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-imö",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-imo (front vowel harmony variant -imö, linguistic notation -imO)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"var": "imö"
},
"expansion": "-imo (front vowel harmony variant -imö, linguistic notation -imO)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-imo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "-mo"
}
],
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish noun-forming suffixes",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish suffixes",
"Pages using catfix",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative form of -mo"
],
"links": [
[
"-mo",
"-mo#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"morpheme"
]
}
],
"word": "-imo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "io",
"2": "mis-idn",
"3": "-im"
},
"expansion": "Idiom Neutral -im",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "io",
"2": "fr",
"3": "-ième"
},
"expansion": "French -ième",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "io",
"2": "it",
"3": "-imo"
},
"expansion": "Italian -imo",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "io",
"2": "es",
"3": "-imo"
},
"expansion": "Spanish -imo",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "",
"2": "-ième",
"3": "",
"4": "-imo",
"5": "",
"6": "-imo",
"idn": "-im"
},
"expansion": "Borrowed from Idiom Neutral -im, French -ième, Italian -imo, Spanish -imo.",
"name": "io-bor"
},
{
"args": {
"1": "1219",
"p": "68",
"vol": "7"
},
"expansion": "Decision no. 1219, Progreso VII.",
"name": "progreso"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Idiom Neutral -im, French -ième, Italian -imo, Spanish -imo. Compare -esma from the same source. Decision no. 1219, Progreso VII.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "io",
"2": "suffix",
"cat2": "noun-forming suffixes",
"cat3": ""
},
"expansion": "-imo",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "n"
},
"expansion": "-imo",
"name": "io-suffix"
}
],
"lang": "Ido",
"lang_code": "io",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Ido entries with incorrect language header",
"Ido lemmas",
"Ido noun-forming suffixes",
"Ido suffixes",
"Ido terms approved in Progreso VII",
"Ido terms borrowed from French",
"Ido terms borrowed from Idiom Neutral",
"Ido terms borrowed from Italian",
"Ido terms borrowed from Spanish",
"Ido terms derived from French",
"Ido terms derived from Idiom Neutral",
"Ido terms derived from Italian",
"Ido terms derived from Spanish",
"Pages using catfix",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"text": "quar (“four”) + -imo → quarimo (“a quarter, a fourth”)",
"type": "example"
},
{
"text": "du (“two”) + -imo → duimo (“a half”)",
"type": "example"
},
{
"text": "cent (“hundred”) + -imo → centimo (“a hundredth part”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"used to form fractions"
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-imo"
}
{
"forms": [
{
"form": "-imos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "-imo m (noun-forming suffix, plural -imos)",
"name": "pt-noun"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages using catfix",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese countable suffixes",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese masculine suffixes",
"Portuguese noun-forming suffixes",
"Portuguese suffixes"
],
"tags": [
"masculine",
"morpheme",
"no-gloss"
]
}
],
"word": "-imo"
}
Download raw JSONL data for -imo meaning in All languages combined (23.7kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: linguistic notation -imO",
"path": [
"-imo"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "suffix",
"title": "-imo",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: noun-forming suffix",
"path": [
"-imo"
],
"section": "Portuguese",
"subsection": "suffix",
"title": "-imo",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.